Warning: mktime() expects parameter 4 to be int, string given in /home/arashkav/ravipodcast.ir/wp-content/plugins/ultimate-member/includes/core/class-cron.php on line 85
فید پادکست چیست ؟ | 2 کاربرد فید + معرفی اجزای فید - پادکست راوی

فید پادکست چیست ؟ | ۲ کاربرد فید + معرفی اجزای فید

فید پادکست

فید پادکست چیست ؟

از بدو شروع گسترش شبکه جهانی وب و اینترنت. متخصصین و توسعه دهندگان همیشه دنبال راهی برای افزایش قابلیت های اینترنت و دسرسی راحت تر کاربران به مطالب ارائه شده در فضای وب بوده اند. این تلاش ها منجر به گسترش قابلیت های بیشماری شد که فید یکی از موثر ترین این قابلیت ها بود. فید درواقع روشی برای دسترسی سریع به اطلاعات تازه عرضه شده در وب می باشد. این ویژگی به ما کمک میکند که به بروز ترین اخبار و اطلاعات منتشر شده دست پیدا کنیم. اما شاید شما کمتر با این ویژگی آشنا باشید که آن هم عللی دارد که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد. حتما شما میدانید پادکست چیست ؟ یکی از بزرگترین مزیت های فید در کار پادکستینگ خود را نمایان می سازد. فید پادکست را میتوان یکی از موثر ترین امکانات برای گسترش و انتشار پادکست دانست. در ادامه این مقاله تعریفی دقیق تر از فید و فید پادکست و همچنین چگونگی کارکرد آنها ارائه خواهیم کرد.

فید rss و فید پادکست ، ۲ ویژگی کاربردی

اصطلاح فید یا rss یک اصطلاح قدیمی در وب و اینترنت به حساب می آیند. شما قطعا در هنگام مراجعه به سایت های مختلف آیکون آن را دیده اید و از کنار آن گذر کرده اید. شاید در نگاه ابتدایی جمله قبلی کمی غیر منصفانه به نظر برسد. شما از کنار فید گذر کرده اید! میتوان گفت که این جمله در بسیاری از موارد صحیح است. متاسفانه باید گفت که فید های rss محبوبیت چندانی را ندارند، و خیلی از کاربران تمایلی به استفاده از آن ندارند. البته علت هایی برای این عدم تمایل وجود دارد که شاید بتوان آن ها را قابل قبول دانست. در ادامه این علت ها بررسی خواهد شد. اجازه دهید به تعریف این عبارات بپردازیم.

فید rss و فیدپادکست، دو ویژگی کاربردی

تعریف فید rss

واژه rss در واقع مخفف شده عبارت Rich Site Summary به معنای چکیده کامل سایت می باشد. این تخصیص واژه را میتوان بیشتر با جنبه ساختاری rss سازگار دانست. فید rss متن ساده ای است با فرمت XML که بخشی از محتوای سایت و یا تمام آن را در بردارد. همینطور اطلاعات متا دیتای خاصی مانند تاریخ انتشار مطالب، دوره انتشار آنها، نویسنده، کلمات کلیدی و مواردی از این دست نیز در آن وجود دارد. اما اگر بخواهیم از نظر کاربرد فید rss را مورد بررسی قرار دهیم ساید تعریف دوم آن صحیح تر باشد.

تعریف فید rss

تعریف دوم فید rss را خلاصه شده عبارت Really Simple Syndication که معنی همنشری واقعا ساده می دهد، معرفی می کند. همنشری اطلاعات نیز به معنی پیدا کردن محتوا و دسترسی به سایر محتوا های سایت های دیگر از طریق یک سایت یا برنامه مجزا از آن ها می باشد. شما به وسیله این فید ها میتوانید اخبار و اطلاعاتی که به صورت XML در آن ها ذخیره شده است را بازیابی کنید.

چگونگی استفاده از فید rss

برای استفاده از فید ها شما احتیاج به یک برنامه فید خوان دارید. برنامه های فید خوان که به نام های خوراک خوان و خبر خوان نیز معرفی میگردند. برنامه های کاربردی ای هستند که فید های مورد نظر را از شما دریافت کرده، اطلاعات جدید مربوط به هر سایت را از آن ها استخراج میکنند. سپس این اطلاعات را به صورت یکجا به شما می دهند. و شما میتوانید به محتوای تازه منتشر شده از سایت هایی که فید آن ها را جمع آوری کرده اید دسترسی داشته باشید. برنامه های Aggregator، Feedly، Flipboard، Flym و Inoreader را میتوان به عنوان بهرتین برنامه فید خوان امروزه معرفی کرد.

چگونگی استفاده از فید rss

چرا فید rss محبوب نیست

اما همانگونه که گفته شد استفاده از این فید ها امری متداول نیست. شاید بزرگترین ایراد این فید ها را بتوان این دانست که رابط کاربری خوبی را به ما منتقل نمیکنند. امروزه سایت ها زحمت زیادی را برای طراحی متحمل میشوند. خواندن مطالب از این نوع سایت ها یک تجربه کاربری خوب را برای ما فراهم میکند اما فید ها یک متن ساده و بدون هیچ جذابیتی را منتشر میکنند و از قالب وبسایت و سایر ویژگی های آن خبری نیست. اما در مورد فید پادکست میتوان تغییرات شدیدی را نسبت به فید rss مطالب سایت احساس کرد. در فید پادکست شما از مطالب متنی خسته کننده اثری نمی بینید.

چرا فید rss محبوب نیست

تعریف فید پادکست

فید پادکست درواقع لینکی است که دسترسی شما به محتوای صوتی پادکست را از طریق برنامه ها و اپلیکیشن هایی به غیر از منتشر کننده اصلی برای شما فراهم می کند. این نوع لینک ها درواقع دایرکتوری های مختلفی را مرتب کرده و بر اساس نیاز کاربران فایل های صوتی مورد نظر آن ها را طبقه بندی میکنند. درواقع مسئولیت فید پادکست رساندن محتوای شما به گوش شنوندگان شما می باشد. میتوان گفت فید پادکست در واقع اصلی ترین عنصری است که نرم افزار های پادگیری مانند Apple Podcasts  و  Google Playبرای دریافت پادکست ها از آن استفاده می کنند.

اجزای فید پادکست

فید پادکست از اجزا و عناصر مختلفی تشکیل شده است. علاوه بر محتوای صوتی که بخش اصلی و بدنه آن را تشکیل میدهد. فید پادکست نیز مانند فید rss یک متا دیتای کامل از اطلاعات جانبی پادکست شما را در بردارد. موارد زیر را میتوان به عنوان مهم ترین عناصر این اطلاعات دانست:

  • عنوان پادکست
  • توضیحات
  • طبقه بندی
  • ناشر
  • ایمیل
  • تصویر کاور
  • چکیده
  • زبان پادکست

تکمیل اطلاعات فوق این امکان را برای شما فراهم میکند تا دسترسی بهتر به پادکست خود را برای شنوندگانتان فراهم کنید.

مزایای فید پادکست

شاید بتوان فید پادکست را یکی از موثر ترین و بهترین ویژگی هایی دانست که به گسترش فرهنگ پادکست و بالا رفتن مخاطبین پادکست خدمات ارزنده ای را ارائه داده است. فید پادکست برخلاف فید rss که کیفیت UI پایینی را ارائه میکرد، با توجه به ماهیت صوتی بودن محتوای ارائه شده در پادکست، این خدشه را به پادکست وارد نمیکند. در واقع فید پادکست به شما کمک میکند تا بدون هیچ پیچیدگی و سختی خاصی، و اینکه نیاز باشد به سایت های مختلف مراجعه کنید، همه آنچه که نیاز دارید را، بدون افت کیفیت آن در اختیار شما قرار می دهد.

همینطور اطلاعات جامعی که در متا دیتای فید پادکست قرار دارد باعث میشود کاربران به راحتی به آنچه که میخواهند دسترسی پیدا کنند. همینطور این مزیت برای منتشر کنندگان نیز وجود دارد تا با وارد کردن اطلاعات دقیق خود را در دسته بندی ها و طبقه بندی های مورد نظر قرار دهند و عرضه پادکست برای پیدا کردن مخاطبان جدید را قوت ببخشند.

چگونه فید پادکست ایجاد کنیم

برای ایجاد فید پادکست راه های مختلفی پیش روی شما قرار دارد. ما این راه ها را در دو دسته طبقه بندی میکنیم.

سایت های میزبان

شما میتوانید با استفاده از هاستی که برای خود انتخاب می کنید فید پادکست را پیاده سازی کنید. به عنوان مثال هاست غیر رایگان SoundCloud و هاست رایگان Anchor این قابلیت را برای شما پیاده سازی می کنند. همینطور هاست ایرانی شنوتو نیز برای پادکستر های خود امکان تولید فید را به صورت رایگان فراهم میکند.

هاست غیر رایگان SoundCloud و هاست رایگان Anchor

البته این هاست در قبال تولید فید پادکست محدودیت هایی را در مورد این فید ها اعمال می کند، که شامل انتشار پادکست فقط از طریق شنوتو بوده و استفاده کنندگان از فید حق انتشار پادکست توسط فید دیگری را ندارند. در صورتی که یک هاست را برای تولید فید پادکست انتخاب میکنید باید مراقب سیاست های آن باشید، زیرا ممکن است با سیاست های کاری شما مغایرت داشته باشد.

هاست شخصی

راه دیگری که وجود دارد استفاده از سرویس های طراحی وب و پشتیبانی از آن است. به عنوان مثال شما میتوانید با استفاده از سرویس های WordPress و پلاگین معروف آن که به منظور ساخت فید طراحی شده است، یعنی PowerPress این کار را انجام بدهید. البته باید به منابع سایت خود توجه داشته باشید. شما برای ارائه پادکست روی سایت شخصی خودتان باید از منابع بالای سرور برخوردار باشید تا با مراجعه زیاد کاربران دچار اختلال و افت کیفیت نشود.

افزونه PowerPress برای تولید فید در WordPress

راه دیگر تولید فید پادکست استفاده از سایت های تولید فید است. به عنوان مثال سایت RSS.com را در نطر بگیرید. شما با ورود به این سایت و ثبت نام در آن میتوانید فایل های صوتی را در داشبورد خود اضافه کنید و لینک فید پادکست مورد نظر خود را تامین کنید. بدیهی است استفاده از خدمات این سایت نیز شامل پرداخت هزینه هایی خواهد بود.

سایت RSS.com

به طور کلی میتوان گفت فید های rss و فید های پادکست از نظر ساختار مشابه یکدیگر عمل میکنند اما در استفاده نهایی فید پادکست با توجه به ماهیت صوتی پادکست و عدم افت کیفیت در استفاده از آن، جایگاه مطرح و خوبی را بین کاربران کسب کرده است. به خدی که استفاده از فید پادکست برای منتشر کردن پادکست و ارائه آن به یک اصل ضروری و اساسی بدل شده است. شما میتوانید از روش های مختلفی برای ساخت فید پادکست در کار پادکستینگ خود اقدام کنید اما حتما قبل از اقدام به این کار سیاست های کاری خود را بررسی کنید، مغایرت در سیاست های شما و شرایط اعلام شده از طرف هاست و یا سایت مورد نظر میتواند لتمات سنگینی را به کار شما وارد کرده و شما را به شدت از برنامه خود عقب بیاندازد.

۵ ۳ votes
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
اطلاع از
guest

8 نظرات
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
مینا قربانی فعال.حبیب اشتری
مینا قربانی فعال.حبیب اشتری
3 years قبل

اطلاعاتتون بسیار مفید هست

hmz
hmz
2 years قبل

سلام وقت بخیر میشه لطفا کمکم کنید چطور میتونم روی اپیزودهای قدیمی تر پادکستم تبلیغات بگذارم؟پادکست من در انکر تولید میشه

آرش کاویانی
Reply to  hmz
2 years قبل

۱فایلتون رو دوباره ادیت کنید و تبلیغاتتون رو بزارید.
۲وارد انکر و اپیزود مربوطه بشید از بخش ادیت ادیت آدیو رو انتخاب کنید و فایل صوتی جدید رو آپلود کنید

Aaf
Aaf
1 سال قبل

سلام آقا آرش
خوب هستین؟
آقا من پادکستمو توی سایت انکر آپلود کردم
و میخوام که توی کست باکس و… هم بره
باید چیکار کنم؟
باید فقط صبر کنم تا خود انکر کانال بسازه یا باید خودم یه کار کنم؟
ممنون

آرش کاویانی
Reply to  Aaf
1 سال قبل

انکر داخل ایران فیلتر شده دیگه پیشنهاد نمیشه ازش استفاده کنید.
ولی برای اینکار اگه تنظیم کردید که انکر براتون ثبت کنه بعد چند روز این اتفاق میوفته و اگه تنظیم کردید که دستی این کار رو انجام میدید باید پروسه رو خودتون طی کنید.

farideh pakmehr
1 سال قبل

درود خداقوت ممنون از زحماتتون عای بود

آرش کاویانی
Reply to  farideh pakmehr
1 سال قبل

ممنون از شما که حمایتمون میکنید

8
0
Would love your thoughts, please comment.x