۸ اشتباه در ساخت پادکست | در برابر اشتباهات ساخت پادکست واکسینه شوید

بزرگترین اشتباهات ساخت پادکست

امروزه فرایند ساخت پادکست را میتوان یک پروسه مهم و پیچیده دانست. شاید در ظاهر شما با یک کار ساده مواجه شوید اما پشت پرده این کارهای ساده استراتژی ها و سیاست های پیچیده ای نهفته است. در واقع اصلی ترین تعیین کننده آینده پادکست شما هستند. اشتباهات ساخت پادکست ممکن است برای هر پادکستری در طول فعالیت خود پیش بیاید. در این مقاله ما به بررسی اشتباهات ساخت پادکست خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا این اشتباهات گریبان شما را نگیرد.

معرفی اشتباهات ساخت پادکست

خیلی از کارهایی که شاید شما به عنوان مزیت و یا زرق و برق کار خود به آن نگاه می کنید، میتوانند به طریقی از اشتباهات ساخت پادکست باشند که ضربات مهلکی را به پیکره کار پادکستینگ شما وارد کنند. خیلی از کارهایی که تولید کنندگان پادکست برای بهتر شدن کیفیت های پادکست خود انجام می دهند، در صورتی که توسط شخص دیگری مورد استفاده قرار بگیرد، ممکن است باعث افت شدید کار شود.

 

این که شما از روش هایی که سایرین برای کار خود انتخاب می کنند، درس می گیرید و تجربیات دیگران را به کار میبرید یک کار مفید خواهد بود، اما مهم تر از آن توجه به ریزه کاری ها و نکات حساسی است که ممکن است با بی توجهی به آن ها برای خود مشکل بزرگتری را بسازید. در این بخش ما به معرفی اشتباهات ساخت پادکست خواهیم پرداخت. با مطالعه این مطلب خود را از شر اشتباهات ساخت پادکست که ممکن است مرتکب شده باشید، برهانید.

  1. درک نادرست از کار

شما نباید توقعات نابجایی از کار تولید پادکست داشته باشید. این تصور که پادکست شما را یک شبه به اوج میرساند و بازدهی سریع و خوبی را بدست خواهید آورد اشتباه است. شما ابتدا باید یک چشم انداز کلی از هدف خود متصور شوید. سپس یک سیاست و استراتژی برای خود تعیین کنید. با پیروی از سیاست ها و برداشتن قدمهای استوار و داشتن پشتکار، یقین داشته باشید که به هدف خود خواهید رسید. رویا پردازی بی مورد را کنار گذاشته و تلاش کنید. تفکر یک نتیجه زودرس یکی از مهلک ترین اشتباهات ساخت پادکست است و ممکن است شما را هرچند در زمانی که به موفقیت نزدیک هستید از ادامه راه باز دارد.

  1. برخورد و سیاست نادرست در مقابل رقبا

به این نکته توجه داشته باشید که به جز شما کسان دیگری هم در حال تولید پادکست هستند، و قطعا در این کار رقبایی خواهید داشت که باید از آن ها پیشی بگیرید. اما چگونه میتوان این کار را انجام داد. خیلی از افراد سیاست خود را منطبق با سیاست رقبای خود شکل میدهند. موضوعات آنها را دنبال میکنند. سبک و سیاق اجرای خود را مانند آن ها تغییر میدهند، و از محتوای سایرین نیز کپی برداری میکنن، اگر از کسانی که این اشتباهات ساخت پادکست را مرتکب می شوند علت را جویا شوید، دلیل این کار را موفقیت حاصله برای رقیبان می نامند، و بعضی از آنها به شما خواهند گفت که این راه امتحان شده و تضمینی است و امتحان خود را قبلا پس داده است. در صورتی که نتیجه فقط این خواهد بود که خود را یک کپی کوچک و ناشیانه از موجودیتی دیگر معرفی می کنند و کسی آنها را جدی نخواهد گرفت.

اشتباهات ساخت پادکست

در برابر رقبای خود سیاست درستی را در پیش بگیرید و سعی را بر این بگذارید تا کاستی های آن ها را پوشش دهید. بهترین کار برای عبور از آن ها این است که از آن ها بهتر باشید.

  1. هزینه زیاد

در صورتی که در ابتدای شروع کار تولید پادکست هستید، از هزینه های زیاد بپرهیزید. هزینه زیاد یکی از اشتباهات ساخت پادکست است که عموما تازه کاران مرتکب میشوند. امکانات مناسب کار خود را فراهم کنید اما این به معنای خرج های سنگین نیست. ممکن است پس از مدتی این کار را مناسب خود ندانید. در این صورت یا باید متحمل خسارات مالی شوید و یا با ادامه این راه و دست کشیدن از آن در آینده ای نه چندان دور هم متحمل خسارت مالی شده و هم زمان خود را از دست دهید. پرداخت هزینه زیاد از آن دسته اشتباهات ساخت پادکست است که مستقیما شما را متضرر می کند، و راه فراری از آن وجود ندارد.

برای این که از این هزینه ها صرف نظر کنید پیشنهاد میدم مقاله خرید میکروفن مناسب برای ساخت پادکست و همینطور مقاله انتخاب هاست مناسب برای پادکست را بخوانید.

  1. بی علاقگی و دلسردی

مدت زمان به بار نشستن پادکست زیاد است. طول خواهد کشید که شما نام خود را تثبیت کرده و جایگاهتان را بدست آورید. دلسرد شدن از کار فقط باعث افت کیفیت و به هم ریختن برنامه کاری شما خواهد شد. تولید پادکست یک کار آینده دار است و اگر آن را شروع کردید، می توانید مطمئن باشید با طی کردن مسیر درست به نتیجه خواهید رسید. صبور باشید و با جدیت تمام به کار خود ادامه دهید. دلسردی و نامنظم بودن شما فقط باعث از دست رفتن شنوندگان شما خواهد شد.

 

اشتباهات در ساخت پادکست

  1. عدم رعایت قوانین کپی رایت

این مورد یکی از مهمترین اشتباهات ساخت پادکست است. یکی از عناصری که باید در تولید پادکست چه از متن و چه فایل صوتی در نظر بگیرید رعایت قوانین کپی رایت است. شما نمیتوانید از متن دیگران کپی برداشته و یا موسیقی کسی را بدون کسب اجازه او در پادکست خود قرار دهید. این نوع از اشتباهات ساخت پادکست نه تنها اخلاقا درست نمی باشد بلکه قانونا نیز شما را دچار مشکل خواهد کرد. در صورتی که شما در موارد تجاری مرتکب تخلف در زمینه کپی رایت شوید، و کسانی که صاحب امتیاز اثر هستند از شما شکایت کنند ملزم به پرداخت جریمه هنگفتی خواهید شد.

رعایت کپی رایت علاوه بر احترام به تولید کنندگان محتوا و سایرین، احترام به خودتان است.

  1. انتخاب یک پلتفرم میزبان نامناسب

یکی از انواع اشتباهات ساخت پادکست انتخاب پلتفرم نامناسب است. شما باید با توجه به ماهیت کار خود و موضوع و محتوای خود یک هاست و پلتفرم مناسب برای انتشار پادکست های خود پیدا کنید. پلتفرم خوب میتواند کار شما را در سایر دایرکتوری ها و طبقه بندی ها منتشر کند و مخاطبان خوبی را برای شما فراهم کند.

جو پلتفرم نیز روی کار شما تاثیر بسزایی دارد. شما باید پادکست خود را با توجه به موضوعی که دارد در یک پلتفرم مناسب منتشر کنید، به عنوان مثال وقتی یک پلتفرم بیشتر به آثار ادبی پرداخته است، شاید پادکست آموزشی و تخصصی شما برای مراجعان به آن پلتفرم جذابیتی نداشته باشد. کما این که در پلتفرم دیگر که بیشتر مراجعه کنندگان دنبال اینگونه محتوا هستند، جایگاه خوبی را بدست آورد.

  1. شاخه به شاخه پریدن

یکی از انواع اشتباهات ساخت پادکست تغییر موضوع محتوای تولیدی به صورت ناگهانی است. وقتی شما در مورد موضوع خاصی صحبت میکنید، در واقع برند شخصی خود را در آن حیطه معرفی میکنید. شنوندگان شما، بخاطر آن موضوع مطالب شما را دنبال میکنند. به عنوان مثال وقتی از توضیح یک موضوع علمی دست کشیده و در پادکست بعدی خود در مورد مشکلات خانوادگی صحبت می کنید، قطعا تعداد زیادی شنونده را از دست خواهید داد. این نوع از اشتباهات ساخت پادکست شما را از هدف اصلی خیلی دور خواهند کرد.

  1. موسیقی نامناسب

یکی از اشتباهات ساخت پادکست که میتواند طبعات متعددی را با خود به همراه بیاورد انتخاب موسیقی نامناسب است. یکی از کارهایی که جدیدا در تولید پادکست انجام میشود، استفاده از موسیقی در پادکست است. علاوه بر مشکل کپی رایت که میتواند برای شما دردسر هایی ایجاد کند شما باید به میزان صدا، نوع موسیقی، روانشناسی آن، و تاثیری که آن موسیقی بر حرف شما میگذارد نیز توجه کنید.

اشتباهات ساخت پادکست موسیقی

اگر شما مایلید از موسیقی در پادکست خود استفاده کنید باید توجه داشته باشید که این موسیقی حواس مخاطب را پرت نکند و متن پادکست را به حاشیه نبرد! اگر مرتکب این نوع از اشتباهات ساخت پادکست شوید، یک ویژگی عالی را به یکی از مضرترین عناصر آسیب زننده تبدیل کرده اید.
یکی از سایت هایی که میتوانید برای انتخاب موسیقی رایگان از آن استفاده کنید سایت freesound است.

در این مقاله ما به بررسی انواع اشتباهات ساخت پادکست پرداختیم. همانگونه که دیدید خیلی از این اشتباهات در واقع نکات مفیدی بودند که فقط به صورت مناسب مورد استفاده قرار نگرفته بودند. درس گرفتن از رقبا؛ انتخاب پلتفرم، انتخاب موضوعات داغ و استفاده از موسیقی همه ویژگی های خوبی برای ارتقا شما هستند. اما می توانند باعث سقوط نیز شوند. امیدواریم مقاله معرفی اشتباهات ساخت پادکست برای شما مفید بوده باشد.

۵ ۱ vote
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
اطلاع از
guest

4 نظرات
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Salman_hael
Salman_hael
3 years قبل

ما که توی ایران هستیم و قانون کپی رایت نداریم بازم باید رعایت کنیم؟ البته از نظر اخلاقی درست نیست میدونم ولی خب موسیقی هایی که اونا دارن بعضی اوقات به کار میاد توی پادکست.

Salman_hael
Salman_hael
Reply to  Salman_hael
3 years قبل

ممنون از کمکتون ❤️

4
0
Would love your thoughts, please comment.x