فردوسی خوانی Reading Ferdowsi | امیر خادم | پادکستی برای دوستداران شاهنامه

فردوسی خوانی

پادکست فارسی فردوسی خوانی

در بین آثار مختلف ادبیات ایران، شاهنامه فردوسی را می توان یکی از بزرگترین و محبوب ترین این آثار دانست. جنبه های ادبی و فرهنگی این کتاب بزرگ بر هیچکس پوشیده نیست. علاوه بر آن از نظر داستانی و مفهوم محتوای آن نیز یک نمونه شاخص و تنسخ می باشد. این اثر ادبی که نویسنده آن حکیم ابوالقاسم فردوسی بیش از سی سال زمان برای گردآوری و سرودن آن صرف کرده است نمونه کاملی از آداب و رسوم اصیل ایرانی را ارائه داده و همینطور به بیان داستان هایی از افسانه ها و گذشته ایران زمین می پردازد که به صورت سینه به سینه به نویسنده رسیده است. در فردوسی خوانی شما می توانید به این کتاب ارزشمند به صورت یک پادکست دسترسی داشته و از داستان های آن لذت ببرید. در ادامه ایم مطلب با توضیح بیشتر در مورد این پادکست همراه راوی باشید.

فردوسی خوانی، پادکستی برای دوستداران شاهنامه

پادکست فردوسی خوانی همانگونه که از اسم آن پیداست پادکستی است که به خواندن از روی کتاب شاهنامه می پردازد. در فردوسی خوانی شما داستان های شاهنامه را با صدای امیر خادم می شنوید. دکتر امیر خادم تحصیلات خود را در مقطع دکترای رشته ادبیات تطبیقی از دانشگاه آلبرتا به پایان رسانده و سابقه تدریس ادبیات در دانشگاه تورنتو را دارد. پادکست فردوسی خوانی یکی از پادکست های پرطرفدار فارسی زبان می باشد که اولین قسمت از آن در نهم اسفند ماه سال نود و شش منتشر گردید، و از آن به بعد به صورتی منظمی به کار خود ادامه داده است و به صورت هفتگی یکی از داستان های شاهنامه را برای شما نقل خواهد کرد.

پادکست فردوسی خوانی انتشار گسترده ای را دارد، به طوری که تعداد صد و بیست و سه اپیزود از آن منتشر شده است و شاید بتوان آن را در بین پادکست های فارسی زبان یک رکورد دانست. همینطور در این پادکست تصحیح دکتر جلال خالقی مطلق به عنوان نسخه مرجع مورد استفاده قرار می گیرد.

فردوسی خوانی

فردوسی خوانی چه موضوعاتی را دنبال میکند

در پادکست فردوسی خوانی هدف آشنایی هر چه بیشتر با شاهنامه و ارائه یک ورژن روان و ساده و قابل فهم از آن است. در صورتی که با شاهنامه فردوسی آشنایی داشته باشید متوجه خواهید شد که در بعضی موارد ترجمه آن و معنی دقیق بعضی از ابعاد برای متخصصین این امر نیست مشکل است، و شبهاتی در آن وجود دارد. در فردوسی خوانی شما به یک درک ساده و قابل فهم از این اثر بزرگ و هزار ساله خواهید رسید.

فردوسی خوانی چه موضوعاتی را دنبال میکند

دکتر امیر خادم هدف از انتشار آن را، ارائه شاهنامه فردوسی به ساده ترین و قابل فهم ترین شکل ممکن است. وی اظهار می دارد در این پادکست قصد دارد تا مشکلاتی که در زمینه مطالعه و یا ابهام های معنی این اثر سنگین و بزرگ ادبیات فارسی وجود دارد را هموار سازد، تا علاقه مندان به راحتی به محتوای این کتاب دسترسی داشته باشند.

در پادکست فردوسی خوانی داستان های شاهنامه از ابتدا و یکی پس از دیگری توسط دکتر امیر خادم خوانده شده و کلمات مبهم و معانی دشوار آن تشریح می گردد. همینطور در بعضی از موارد نیز قبل از شروع داستان و خواندن ابیات یه خلاصه و توضیح در مورد موضوع مورد بحث ارائه می گردد. امیر خادم علت این کار را پیشرفت بهتر داستان و سریعتر جلو بردن کار اعلام می کند. در فردوسی خوانی شما میتوانید از ابیات آغازین این اثر بزرگ، و نه فقط داستان های معروف و متداول آن، با این کتاب اسطوره ای زبان فارسی آشنا شوید.

دکتر امیر خادم

آمار اپیزود ها

همانطور که پیشتر به آن اشاره شد صد و بیست و سه اپیزود از این پادکست منتشر شده است.

زمانبندی انتشار اپیزود جدید

اپیزود های فردوسی خوانی به صورت هفته ای منتشر می گردند.

میانگین زمان هر اپیزود

میانگین زمان اپیزود های فردوسی خوانی بین ۵۵ دقیقه تا یک ساعت می باشد.

پرمخاطب ترین اپیزود

اپیزود اول: مقدمه و داستان گیومرت، با بیش از ۱۸۰۰۰ بار شنیده شدن، اپیزود دوم: داستان هوشنگ و طهمورث و جمشید با بیش از ۱۰۰۰۰ بار شنیده شدن، و اپیزود سوم: داستان ضحاک و فریدون و کاوه با بیش از ۷۰۰۰ بار شنیده شدن، پر مخاطب ترین اپیزود های این پادکست در ناملیک هستند.

پادکست فردوسی خوانی

فردوسی خوانی در کست باکس

  •     بیش از ۴۱۰۰۰ مشترک
  •     بیش از یک میلیون بار پخش در مجموع
  •     بیش از ۱۵۰۰ کامنت در مجموع

اپیزود پیشنهادی راوی

از اپیزود ۱ به بعد:دی. به جرات میگم شنیدن تک تک این اپیزود ها میتونه  خیلی چیز های به شما اضافه بکنه و از شنیدن این اپیزود ها لذت ببرید.

 

راه های دسترسی به فردوسی خوانی

۵ ۱ vote
رأی دهی به مقاله
دنبال کردن
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Behnam mohammadzadeh
Behnam mohammadzadeh
19 days قبل

با سلام خدمت شما جناب دکتر خادم . از تلاشهای شما برای زنده نگه داشتن نام و یاد اساطیر ادبی سرزمینمان سپاسگزار و ممنونم !
ارادتمند شما : بهنام محمدزاده از فسا استان فارس

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x